Ako na opuchnuté ďasná u detí

Opuchy ďasien patria k pomerne bežným ochoreniam, s ktorými bojujú mnohí rodičia. Čo ich spôsobuje a ako postupovať, keď sa tento problém objaví u vašich detí? V tomto článku vám poradíme, čo na ne funguje.

 

Čo u detí vyvoláva opuch ďasien?

Existuje hneď niekoľko možných príčin opuchov ďasien u detí. Tou najčastejšou je prerezávanie zubov: dochádza k nemu približne od šiesteho mesiaca veku a často ho sprevádza opuch ďasien alebo gingivitída, bolestivosť či zvýšená teplota.

Tesne predtým, ako sa zub prereže, sú ďasná sčervenené, opuchnuté a bolestivé. Len čo sa na ďasnách objaví biely fliačik, zub je takmer vonku. Po jeho prerezaní všetky nepríjemné príznaky zmiznú.

Prerezávanie zubov však nie je jedinou možnou príčinou opuchu ďasien. Medzi ďalšie dôvody, ktoré by sa mali zvážiť, patrí zápal ďasien a ďalšie stomatologické ťažkosti. 

 

Ako zistiť, že sa dieťaťu prerezávajú zúbky?

Ako spoznať, že opuchnuté ďasná vyvolalo prerezávanie zúbkov? Deti si v tomto období často strkajú pästičku do úst, veľmi slinia, rýchlejšie sa unavia a veľa plačú. Často sa tiež v noci budia, odmietajú jedlo či teplé mlieko a v niektorých prípadoch môžu mať hnačku a horúčku. 

Ak hnačka a zvýšená teplota trvajú viac ako jeden deň, mali by ste sa poradiť s pediatrom. Hnačkou totiž deti strácajú množstvo tekutín, ktoré sa potom ťažko dopĺňajú, ak ich dieťa odmieta prijímať. S veľkou pravdepodobnosťou potom hrozí dehydratácia. 

 

Ako dlho prerezávanie zubov trvá?

Zvyčajne niekedy v šiestich mesiacoch sa začnú ako prvé objavovať rezáky, po ktorých nasledujú stoličky, očné zuby a nakoniec zadné stoličky. Celý chrup sa prereže približne v 3 rokoch, keď má dieťa 20 mliečnych zubov.  

Len čo sa objavia prvé zúbky, je potrebné začať sa o ne starať a čistiť ich. Prvé prerezané zuby môžete vyčistiť napríklad prstom obaleným v navlhčenej handričke, prípadne silikónovou kefkou určenou na nastoknutie na prst (tzv. prstiačik). Keď dorastú aj stoličky, je čas siahnuť po špeciálnej detskej zubnej kefke a paste, ktoré zoženiete v lekárni.

 

Čo robiť, ak má dieťa opuchnuté ďasná?

Ak opuch ďasien vyvolalo prerezávanie zubov, môžete dieťaťu uľaviť od bolesti niekoľkými spôsobmi. Odporúča sa napríklad masírovať ďasná čistým prstom alebo silikónovým prstiačikom. 

Veľmi účinnú úľavu prinesú tiež hryzacie hračky a hryzadlá. Experti radia vybrať si také hryzadlo, ktoré možno naplniť sterilizovanou vodou a vložiť na chvíľu do chladničky. Studené hryzadlo totiž zmierňuje opuch a bolesť ešte efektívnejšie. 

V neposlednom rade môžete na zmiernenie bolesti využiť aj špeciálne balzamy a gély. Neodporúčame naopak lieky proti bolesti a na spanie – tieto prípravky sa malým deťom podávajú len v nevyhnutných prípadoch a vždy až po konzultácii s lekárom.

Tip: Kamistad® Baby gel

Kamistad® Baby gél je účinný prípravok s obsahom rumančeka určený na masírovanie opuchnutých ďasien u detí. Upokojuje boľavé ďasná, uľavuje od bolesti pri prerezávaní zubov a príjemne chladí. Neobsahuje cukor ani alkohol a je vhodný pre dojčatá.

 

Opuch ďasien u detí môže spôsobovať aj zápal ďasien

Okrem prerezávania zubov spôsobuje zápal ďasien aj nesprávna dentálna hygiena, ktorá môže viesť až k zápalu ďasien. Starostlivosť o detské ďasná sa začína hneď po narodení, teda ešte pred prerezaním prvých zúbkov. Odporúča sa utierať ďasná navlhčenou handričkou alebo ich ľahké masírovanie po každom dojčení či kŕmení. Pravidelná jemná masáž ďasien navyše prispieva k jednoduchšiemu prerezávaniu mliečnych zúbkov. 

Medzi príznaky zápalu ďasien u detí patria opuchnuté ďasná v okolí zuba (ak už došlo k ich prerezaniu), zmena zafarbenia ďasien, krvácanie ďasien a v akútnych prípadoch aj bolestivosť sprevádzaná zvýšenou teplotou. Liečba zápalu ďasien spočíva v úprave dentálnej hygieny. Ak sa u vášho dieťaťa zápal objaví, neriešte ho podaním liekov proti bolesti. Urýchlene navštívte stomatológa, ktorý vám ukáže správnu techniku čistenia zúbkov a v nevyhnutnom prípade poskytne lokálne ošetrenie bolestivých miest. 

 

Ďalšie zaujímavé články

Ústna hygiena
Ústna hygiena

Súčasťou každodennej ústnej hygieny by mala byť zubná kefka, ústna voda a zubná niť. Prečítajte si naše tipy pre starostlivosť o ústnu dutinu.

Ďasná
Ďasná

Ďasná chránia naše zuby a pevne ich držia na svojom mieste. Prečítajte si, ako ďasná najlepšie udržať zdravé.