Prerezávanie zubov u detí

Keď sa objavia prvé zúbky

Odhadovaný čas čítania: 4 min.

Prerezávanie prvých zúbkov väčšinou deťom spôsobuje bolesť a rovnako nepríjemná pre ne môže byť aj starostlivosť o ústnu dutinu. Dôkladná ústna hygiena je však veľmi dôležitá – a to ešte predtým, ako sa zub vôbec objaví. V nasledujúcom článku sa dočítate, ako pomôcť dieťaťu zvyknúť si na prvé zúbky a ako mu pomôcť počas ich prerezávania. 

Aké ťažkosti sprevádzajú (sprevádzali) prerezávanie zúbkov u vášho bábätka/dieťaťa?

Prerezávanie zúbkov u detí: stručný prehľad najdôležitejších informácií

Podporte bábätko pri prerezávaní zúbkov masážou
  • Prerezávanie zubov sa zväčša začína vo veku 6 až 8 mesiacov. 

  • Pre dieťa môže byť prerezávanie zubov veľmi nepríjemné. 

  • Medzi jeho prejavy patrí fňukanie, plač, slinenie, sčervenenie tváre, vyrážky, hnačka a nízka horúčka. 

  • Úľavu poskytnú hryzadlá, masážne gély určené špeciálne na tieto účely a tiež vychladené jedlá.

  • Ak máte akékoľvek pochybnosti v súvislosti s mierne zvýšenou teplotou počas prerezávania zubov, poraďte sa, prosím, s pediatrom.

Kedy sa objaví prvý zub?

Presný začiatok prerezávania zubov sa u jednotlivých detí líši – vo väčšine prípadov sa však prvé náznaky prejavia medzi šiestym a ôsmym mesiacom veku. Od tej chvíle trvá približne dva roky, kým vyrastie všetkých 20 mliečnych zúbkov. Najskôr sa objavia stredné zuby na spodnej čeľusti, po ktorých postupne nasledujú ďalšie v určenom poradí. 

Ako spoznám, že sa dieťaťu prerezávajú zúbky?

Pre väčšinu detí je prerezávanie prvých zubov bolestivé. Fňuká vaše dieťa viac než obyčajne a častejšie si vkladá prsty do úst? V tom prípade je pravdepodobné, že sa čoskoro objaví prvý zúbok. Prerezávanie zubov u detí sa prejavuje takto:

Príznaky sprevádzajúce prerezávanie zubov u detí

Ťažkosti

 

Nepokoj

Vaše dieťa fňuká a plače viac ako obyčajne. Nie každé dieťa však prvé zúbky potrápia rovnako. 

Slinenie

Intenzívnejšie slinenie patrí tiež k častým signálom toho, že prvý zub je už na ceste. 

Potreba hrýzť

Deti, ktorým sa prerezávajú zúbky, majú väčšiu potrebu vkladať si predmety do úst a hrýzť ich. Nezáleží na tom, či ide o ich vlastné prsty, alebo predmety v ich blízkosti. 

Sčervenenie tváre

Prerezávanie zubov sa u vášho dieťaťa môže prejaviť aj sčervenením tváre. 

Vyrážky          

Zvýšené slinenie môže spôsobiť vyrážku okolo úst. Pomerne bežný je aj zaparený zadoček. 

Horúčka         

Zvýšená teplota alebo mierna horúčka je počas prerezávania zubov úplne normálna. Spôsobuje ju pravdepodobne oslabenie imunitného systému, ku ktorému v tomto období dochádza. 

Hnačka 

U niektorých detí sa zároveň s prerezávaním prvých zubov objavuje aj hnačka.

Pozor, horúčka a hnačka môžu mať aj inú príčinu. Teplota vášho dieťaťa by ani počas prerezávania zubov nemala presiahnuť 38 °C. Ak sa teda objaví horúčka, neváhajte včas navštíviť lekára. To isté platí aj v prípade hnačky – ani tá nemusí nevyhnutne súvisieť s prerezávaním zúbkov. Ak máte akékoľvek pochybnosti, poraďte sa s pediatrom.

Ako postupovať, keď sa začne prerezávanie zubov

Skôr ako sa objaví prvý zub

Ešte pred prerezaním prvého zuba by ste mali svoje dieťatko navyknúť na pravidelnú ústnu hygienu. Na tieto účely postačí prstiačik (detská zubná kefka, ktorá sa nasadí na prst), pomocou ktorého jemne vyčistíme zatiaľ bezzubé žuvacie plochy.

Keď sa začne vynárať prvý zub

Len čo z ďasna vykukne prvý zúbok, mali by ste sa oň začať starať. Zvyšky potravy odstráňte prstiačikom, prípadne môžete špičku zuba očistiť navlhčeným vatovým tampónom. Nebojte sa použiť aj trochu detskej zubnej pasty. 

Bábätko a zúbky: Čistenie prvých zúbkov

Keď vyrastie prvý zub

Prvé zúbky čistite detskou kefkou, ktorá má zvlášť mäkké a krátke štetinky. Po istom čase sa vaše dieťa naučí čistiť si zuby samo, ale v prvých rokoch to bude na vás. Motorické zručnosti najmenších detí totiž zatiaľ nestačia na to, aby dôkladne vyčistili všetky zákutia v ústach. 

Ako pomôcť svojmu dieťatku počas prerezávania zubov

Keď dieťaťu rastú prvé zúbky, môže to niekedy veľmi bolieť. V prípade sčervenených a opuchnutých ďasien existuje niekoľko spôsobov, ako môžete dieťaťu pomôcť:

Hryzacie krúžky

Špeciálny hryzací krúžok vychladený v chladničke poskytne žiaducu úľavu. Nedávajte ho však do mrazničky, bol by príliš studený. Ak hryzací krúžok nemáte, postačí aj kúsok tvrdého chleba, chrumkavá zelenina alebo studená lyžica. 

Gél na ťažkosti spojené s prerezávaním zubov

Gél určený na masírovanie ďasien pri prerezávaní zubov, ako napríklad  Kamistad® Baby, schladí podráždenú pokožku a zmierni nepríjemné pocity. Najlepšie funguje v kombinácii s upokojujúcou masážou ďasien. 

Masírovanie

Ďasná dieťaťa môžete skúsiť jemne masírovať s trochou gélu – masáž mnohým deťom pomôže upokojiť svrbivé ďasná. Ak gél nemáte, použite prsty, ktoré si však predtým naozaj dôkladne umyte. 

Studená kaša a čaj

Keď má na to vaše dieťa už vek, môžete mu dať vychladenú kašu. Pri menších deťoch pomôžu s upokojením podráždených ďasien aj nesladené bylinkové čaje, najmä harmančekový a šalviový. 

Prečo sú mliečne zuby dôležité

Mliečne zuby aj tak časom vypadnú! Táto myšlienka napadne mnohým rodičom, najmä tým, ktorí majú doma zarytých nepriateľov zubných kefiek. Bol by však omyl domnievať sa, že mliečne zuby nie sú dôležité. Aj keď pomerne skoro vypadajú, slúžia ako základ pre trvalý chrup, ktorý ich časom nahradí. Ten by mal v ideálnom prípade vydržať celý život. 

Zdravé mliečne zuby sú navyše dôležité aj pri učení jazyka. Ak totiž niektoré z nich alebo dokonca všetky vypadnú predčasne, u dieťaťa sa môže vyvinúť chybný predhryz alebo porucha reči. 

Zdravé zuby hneď od začiatku

K udržiavaniu zdravých zubov vášho dieťaťa prispieva tiež dojčenie, pretože materské mlieko obsahuje všetky potrebné živiny. Pri cicaní z prsníka si navyše dieťa precvičuje žuvacie svaly, čo prispieva k správnemu vývoju čeľuste. Aj v neskoršom veku je pre zdravie prerezávajúcich sa zubov dôležitá správna strava:

  • Najmenšie deti aj batoľatá by mali piť len vodu či nesladený čaj, ktoré nespôsobujú zubné kazy.
  • Ak je to možné, vyhýbajte sa veľmi sladkým alebo kyslým jedlám. Napádajú totiž zuby a môžu ich poškodiť.
  • Už po roku dokáže väčšina detí potraviny prežúvať, čo im prospieva – budujú si tak silné žuvacie svaly a zároveň odstraňujú plak zo svojich malých zubov. 
  • V tomto období by už mali piť zo šálky a nie z dojčenskej fľaše. 

Ďalšie zaujímavé články

Ústna hygiena
Ústna hygiena

Súčasťou každodennej ústnej hygieny by mala byť zubná kefka, ústna voda a zubná niť. Prečítajte si naše tipy pre starostlivosť o ústnu dutinu.

Ďasná
Ďasná

Ďasná chránia naše zuby a pevne ich držia na svojom mieste. Prečítajte si, ako ďasná najlepšie udržať zdravé.