Otlaky spôsobené zubnou protézou 

Keď zubné protézy bolia

Odhadovaný čas čítania: 3,30 min.

Zubná protéza dokáže výrazne zjednodušiť život – vďaka nej môžete opäť hrýzť ako predtým. Nové protézy však vyžadujú určité adaptačné obdobie, počas ktorého si vaše ústa musia zvyknúť na prítomnosť cudzieho objektu. Najmä na začiatku môže nová zubná náhrada spôsobovať bolesť pri prežúvaní alebo nepríjemne tlačiť na ďasná – výsledkom bývajú bolestivé otlaky. Aj na tieto problémy sa však nájde riešenie. Existuje hneď niekoľko spôsobov, ako zamedziť otlakom od protézy a užívať si krásny úsmev bez ťažkostí.

Ako dlho ste si zvykali na novú zubnú protézu?

Keď zubné protézy spôsobujú otlaky

Nová zubná protéza svojmu nositeľovi často spôsobuje pocit, akoby v ústnej dutine zrazu nebol dostatok miesta. Okrem toho ho môže potrápiť zvýšená tvorba slín, stuhnuté žuvacie svaly a tiež fakt, že sa musí s nasadenou protézou odznovu učiť rozprávať a jesť.

Medzi ďalšie nepríjemné sprievodné javy patria otlaky. Zubná protéza však môže spôsobiť aj bolestivé odreniny alebo dokonca zápal ďasien či ústnej sliznice. 

S nosením protézy sa takmer vždy spája určité adaptačné obdobie. Napriek tomu, že je zubná protéza vytvarovaná na mieru pacientovej čeľusti, jeho ďasná a jazyk si na novinku musia chvíľu zvykať. Práve v tomto období môže protéza spôsobovať bolesť pri prežúvaní alebo vytvárať nepríjemný tlak na niektoré miesta. 

Aké druhy zubných protéz spôsobujú otlaky

Miera nepohodlia závisí od druhu zubnej náhrady. Snímateľné náhrady sa rozdeľujú na čiastočné a celkové: kým čiastočná protéza sa umiestňuje na zvyšné zuby, celková protéza drží na svojom mieste iba vďaka podtlaku medzi ďasnami a protézou. Ďalšiu možnosť predstavujú teleskopické protézy, ktorých kotviace spony spočívajú na zvyšných zuboch a zabezpečujú tak rovnomerné zaťaženie. 

Pomerne bežne sa stáva, že nosenie čiastočných, celkových aj teleskopických protéz sprevádza bolesť.  Často – najmä pri celkových protézach – dochádza k otlakom. Tieto zubné náhrady musia nositeľom naozaj dokonale sadnúť, aby sa žuvací tlak prenášal na protézu bez vzniku nežiaducich otlačených miest. Ak je podtlak príliš silný alebo naopak nedostatočný, protéza môže spôsobiť bolesť pri hryzení alebo iné problémy. S prípadnými otlakmi pomôže zubný lekár, ktorý protézu adekvátne upraví. Adaptačné obdobie pri nových protézach naozaj nebýva veľmi príjemné, ale väčšinou sa oplatí ho vydržať. 

Ako dlho trvá, kým si na protézu zvykneme

Otlaky sa často objavujú najmä pri nových protézach. Adaptácia môže trvať niekoľko dní, po ktorých nepríjemné pocity často samy od seba odznejú tak, že si ústa postupne zvyknú na nové usporiadanie. Počas tohto obdobia sa tiež štandardne vykoná prehliadka u zubára, ktorý skontroluje, ako protéza sedí, a v prípade potreby ju upraví. Iba zbrúsenie niekedy nestačí a protéza sa musí „rebázovať“ pridaním novej vrstvy materiálu. 

Čo je rebázovanie protézy?

Rebázovanie označuje spôsob úpravy už hotových zubných náhrad, pomocou ktorých sa dajú riešiť otlaky spôsobené protézou alebo bolestivosť pri prežúvaní. Úprava spočíva v tom, že zubár vytvorí nový odtlačok s protézou a tá sa potom v stomatologickom laboratóriu vyplní alebo „rebázuje“ pomocou rovnakého alebo mäkšieho materiálu. Táto úprava zabezpečí rovnomerné zaťaženie a zabráni vzniku otlakov. 

Ako možno liečiť otlaky spôsobené protézou?

Liečba otlakov spôsobených protézou sa riadi predovšetkým ich príčinou. Najmä pri nových protézach sa často stáva, že na začiatku tlačia alebo bolia. Pokiaľ otlaky nedoznejú ani po tom, ako si ústa na protézu privyknú, mali by ste ich odniesť k zubárovi a dať si ich upraviť. To isté platí aj v prípadoch, keď protéza prestane dobre sedieť alebo je opotrebovaná po určitých zmenách v čeľusti.

Okrem zle sediacej protézy môžu otlaky súvisieť aj s jej nedostatočným čistením. Zvyšky jedla môžu nielen spôsobiť otlaky, ale prispievajú aj k šíreniu baktérií a vzniku zápalu. Preto je nevyhnutné protézu dôkladne čistiť.

Zabráňte tlakovým bodom zubnej protézy

Ak ku vzniku otlakov od protézy už prišlo, pomôžu napríklad výplachy s harmančekovým alebo šalviovým čajom alebo potieranie protizápalovým gélom. Na začiatku sa tiež odporúča vyradiť z jedálnička veľmi horúce, korenisté alebo kyslé potraviny a nápoje, ktoré môžu ústnu sliznicu ešte viac podráždiť. Ak sa u vás vyskytli akékoľvek problémy, mali by ste v každom prípade navštíviť zubného lekára a nechať ho skontrolovať, či protéza správne sedí. 

 

Keď sa otlaky objavia až po čase

Otlaky vás môžu potrápiť aj v prípade, že protézu nosíte už roky. Naša čeľusť a ústna sliznica sa rokmi mení a protézy sa časom opotrebujú. Otlaky alebo zápaly v ústnej dutine sa tak môžu objaviť aj po dlhom období, počas ktorého protéza slúžila dobre. Práve preto sú pre nositeľov zubných náhrad také dôležité pravidelné stomatologické prehliadky: zubár skontroluje, či protéza dobre sedí a drží na svojom mieste, čo pomôže predísť vzniku otlakov. Ak je to potrebné, protéza sa zbrúsi alebo rebázuje pridaním novej vrstvy materiálu. 

Využitie fixačných prípravkov by sa malo konzultovať so zubárom, keďže protézy sú vyrobené ako samodržiace. Ak zubná náhrada prestane dobre sedieť, odporúča sa nahradiť ju novou. 

Správne čistenie ako prevencia otlakov od protézy

Okrem toho, že zubná náhrada musí svojím tvarom kopírovať čeľusť a naopak, je tiež dôležité dbať o jej správne čistenie a ústnu hygienu.  Zvyšky jedla môžu totiž spôsobiť otlaky pod protézou. Nedostatočné čistenie navyše vedie k usadzovaniu baktérií na protéze, čo môže prispievať k vzniku rôznych problémov vrátane gingivitídy (zápalu ďasien), múčnivky alebo zápachu z úst. Protézy by sa mali čistiť tvrdou kefkou a v prípade potreby aj zubnou niťou alebo medzizubnou kefkou. V obchodoch taktiež kúpite špeciálne čistiace prostriedky na protézy.

Ďalšie zaujímavé články

Krvácanie ďasien
Krvácanie ďasien

Ďasná môžu krvácať z rôznych dôvodov. Dobrou správou však je, že liečba spravidla netrvá dlho.

Ústna dutina
Ústna dutina

Naše tráviace ústrojenstvo sa začína už v ústnej dutine. Prečítajte si, z čoho sa skladá, aké má funkcie a aké ochorenia ju postihujú. 

Ďasná
Ďasná

Ďasná chránia naše zuby a pevne ich držia na svojom mieste. Prečítajte si, ako ďasná najlepšie udržať zdravé.