Čo sú afty?

Bolestivé pľuzgieriky v ústach

Odhadovaný čas čítania: 2 min.

Afty patria k najbežnejším ochoreniam ústnej sliznice. Tieto malé, ale bolestivé zapálené vriedky sú spravidla neškodné a po rýchlom nástupe sa väčšinou samy zahoja. V niektorých prípadoch však môžu pretrvať dlhší čas alebo sa z nich dokonca môže stať chronický problém.

Čo podľa vás spôsobilo vaše afty?

Čo sú afty?

Afta (z gréckeho slova označujúceho hubu) je náhly a bolestivý zápal v ústnej dutine. Tieto malé vriedky podobné pľuzgierom sa objavujú prevažne na citlivej ústnej sliznici, na perách a hltanových mandliach alebo na jazyku. Môžu sa vyskytovať na jednom aj viacerých miestach ústnej dutiny. 

Podľa čoho ešte afty spoznáte? Pľuzgieriky často bolia pri prežúvaní a hovorení. Vyznačujú sa mliečnou žltkastou farbou a väčšinou majú v priemere 1 až 30 mm. Ich okraje bývajú jemne sčervenené. Vriedky zvyčajne prasknú a zapália sa, čo je sprevádzané pocitmi pálenia a bolestivosti. 

S aftami sa spájajú aj ďalšie ochorenia postihujúce ústnu dutinu. Typické vriedky sa často objavujú u detí trpiacich na opary – na rozdiel od klasických áft však opar spôsobujú herpetické vírusy a je preto vysoko nákazlivý. 

Sú afty nákazlivé?

Nie, afty nie sú nákazlivé ani nebezpečné. Napriek tomu, že môžu byť pomerne dosť bolestivé, zväčša sú neškodné a nevyžadujú žiadnu špeciálnu liečbu.

Čo spôsobuje afty?

Presný pôvod áft sa zatiaľ nepodarilo úplne objasniť. Existujú určité faktory, ktoré môžu prispievať k ich tvorbe:

Príčiny afty zatiaľ nie sú objasnené
  • Psychický stres

  • Mechanické podnety, napr. strojček či zubná protéza

  • Poranenie zubnou kefkou

  • Oslabený imunitný systém

  • Nedostatočný prísun živín, napr. vitamínu B12, železa či kyseliny listovej

  • Hormonálne vplyvy

  • Neznášanlivosť určitých potravín a potravinové alergie

Ako sa dajú afty liečiť?

Liečba áft má spravidla podobu lokálneho ošetrenia, ktoré zmierni nepríjemné príznaky:

  • Znecitlivujúce masti alebo gély zmierňujúce bolesť
  • Pozor na faktory, ktoré môžu problémy s aftami ešte zhoršiť, napríklad kyslé a korenisté jedlá 
  • Pravidelná a dôkladná ústna hygiena
  • Analgetiká určené pre ústnu dutinu, v prípade veľmi bolestivého priebehu
  • Antibakteriálne ústne vody
  • Bylinky s protizápalovými účinkami, napríklad rumanček
  • Dopĺňanie chýbajúcich živín, napríklad železa, kyseliny listovej či vitamínu B12

Ako dlho trvajú ťažkosti s aftami?

Afta vznikne rýchlo, ale jej liečba sa môže v niektorých prípadoch pretiahnuť. Obyčajne však hojenie áft netrvá dlho, pretože v ústnej sliznici prebieha veľmi rýchle bunkové delenie. Čas trvania závisí predovšetkým od intenzity zápalu: zatiaľ čo niektoré afty sa môžu zahojiť do niekoľkých dní, iné až po niekoľkých týždňoch či dokonca mesiacoch. Ak sa nijako neliečia, zväčša zmiznú do dvoch až štyroch dní. 

V prípade hlbšieho poškodenia sliznice zostane po afte jazva. Chronická forma áft, keď sa tvorí veľký počet vriedkov väčšej veľkosti, môže vážne ovplyvniť kvalitu života. 

Čo robiť, keď sa vám afty stále vracajú?

Takzvané rekurentné afty sa môžu objavovať znovu a znovu vo veľmi krátkych intervaloch. Ak sa vám vriedky tvoria v podstate nepretržite, čisto symptomatická liečba nedokáže poskytnúť dlhotrvajúcu úľavu.

Žena kontroluje ústa, či nemá vredy v ústach

Vtedy by ste sa mali poradiť s lekárom a zamerať sa na možné príčiny – len tak sa zbavíte vlečúcich sa ťažkostí a zároveň vylúčite iné ochorenia. Platí to nielen pre rekurentné afty, ale aj v prípade veľmi hlbokého poškodenia sliznice. 

Pri prevencii áft pomáha i dôsledné čistenie úst po každom jedle. Dvakrát ročne taktiež nezabudnite na prehliadku u zubára.

Ďalšie zaujímavé články

Ústna sliznica
Ústna sliznica

Ústna dutina je vystlaná ústnou sliznicou. Keďže sa bunky tejto sliznice veľmi rýchlo delia, prípadné poranenia majú v týchto miestach kratší čas hojenia. 

Otlaky spôsobené zubnou protézou
Otlaky spôsobené zubnou protézou

Zle sediaca protéza môže viesť ku vzniku nepríjemných otlakov. Prečítajte si, čo vám v prípade týchto lokálnych zápalov v ústnej dutine pomôže.