Afty u bábätiek a detí: príznaky a ošetrenie

Približne každého štvrtého človeka pravidelne trápia afty – bolestivé vriedky v ústnej dutine. Tieto problémy sa bohužiaľ nevyhýbajú ani malým deťom. Prečo afty vznikajú a aké možnosti ošetrenia u detí existujú?

Afty u detí

Ak ste sa stali rodičmi, mali by ste sa zoznámiť s častými príznakmi áft u malých detí. Afty, odborne označované ako aftózna stomatitída, sa prejavujú ako drobné biele vriedky so sčervenenými okrajmi. Vyskytujú sa na vnútornej strane pier a líc, na mäkkom podnebí a tiež na jazyku. 

Afty nie sú nebezpečné ani u detí, ani u dospelých. Sprevádza ich však značná bolestivosť, v dôsledku čoho deti často odmietajú jesť a piť. Nedostatočný príjem tekutín potom môže viesť až k nebezpečnej dehydratácii. Afty sa bohužiaľ u detí často objavujú opakovane.

Čo spôsobuje detské afty

Zaujíma vás, čo vlastne afty spôsobuje? Odborníci zatiaľ presnú príčinu neobjasnili. Podľa doterajších výskumov sa však zdá, že by afty mohli vznikať v dôsledku drobných poranení v ústach, napríklad pri strojčeku alebo nevhodnej zubnej kefke a tiež v dôsledku nedostatku niektorých vitamínov. Ďalšími vinníkmi môžu byť potravinové alergie, nevhodná strava či podráždenie. Okrem toho môže afty vyvolať aj oslabená imunita. 

Ako predchádzať aftám u najmenších detí?

Ak sa vriedky u dieťatka objavujú opakovane, je potrebné dbať na správnu ústnu hygienu. Často mu umývajte ruky a nezabudnite vyčistiť všetko, čo si vkladá do úst, najmä hračky, šálky a cumlíky. 

V prípade starších detí sa dá bolestivým aftám predchádzať aj správnou voľbou zubnej kefky s mäkkými štetinami. Naučte ich, aby pri umývaní zubov na kefku príliš netlačili. Medzi ďalšie dôležité preventívne opatrenia patrí aj zabezpečenie pestrej stravy bohatej na ovocie a zeleninu a správny výber prostriedkov ústnej hygieny.

Ako deťom zmierniť bolesť?

Ak sa deťom vytvoria afty, začnite s liečbou čo najskôr a dodržiavajte pri nej niekoľko základných odporúčaní. Podávajte deťom tekutú alebo rozmixovanú stravu a vyhýbajte sa kyslým či inak dráždivým potravinám a tiež potravinám s hrubým povrchom, pretože môžu dráždiť ústnu dutinu. Ďalej by ste mali dbať o dostatočný prísun vitamínov a minerálov, najmä vitamínov skupiny B, železa a zinku. 

Správne ošetrenie áft u detí

Liečba áft spočíva najmä v zmiernení bolesti a urýchlení procesu hojenia. Na zmiernenie príznakov možno použiť znecitlivujúce mastičky alebo gély, antibakteriálne ústne vody, ako aj rastlinné prípravky s protizápalovými účinkami, ako napríklad rumanček.

Prv než začnete ošetrenie áft u novorodencov alebo veľmi malých detí, odporúčame poradiť sa s lekárom o správnych prípravkoch. Na lekára sa obráťte aj v prípade, že sa afty u dieťaťa objavujú opakovane. Tak ako pri iných zdravotných problémoch, aj tu platí, že liečba áft sa má začať  čo najskôr.  

Dbajte na dostatočný príjem tekutín a potravy

Ako sme už uviedli, niektoré deti pre bolestivé afty odmietajú jesť a piť. Aj v týchto prípadoch je však dôležité, aby dieťa počas dňa aspoň niečo zjedlo, a tiež, aby malo dostatok tekutín. Odporúčame napríklad studené bylinkové čaje s rumančekom. Podávané jedlo by tiež malo byť skôr studené a mäkké, napríklad roztlačený banán alebo vychladnutá kaša. 

Ako predchádzať aftám a chrániť dieťatko

V rámci prevencie áft spravidla stačí dodržiavať dôkladnú ústnu hygienu – zvyšky jedla alebo plak totiž môžu prispievať k ich vzniku. 

Stopercentne účinná prevencia bohužiaľ neexistuje, môžete sa však pokúsiť riziko vzniku áft aspoň obmedziť. Ochránite tak svoje dieťa a vyhnete sa zdĺhavej liečbe. Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pri tom pomôžu:

  • Pravidelne si umývajte bradavky.

  • Používajte jednorazové prsné vložky.

  • Po každom dojčení si dôkladne vysušte bradavky.

  • Dôkladne očistite cumeľ aj dojčenskú fľašu. 

  • Nedávajte si cumeľ do úst. 

  • Ak máte podozrenie na kvasinkovú infekciu v ústnej dutine, urýchlene sa poraďte s lekárom. 

Ako dlho trvá hojenie áft u detí?

Liečba áft trvá väčšinou sedem až štrnásť dní. V niektorých prípadoch, najmä pokiaľ sú vriedky väčšie, môžu príznaky pretrvávať aj niekoľko týždňov. 

Ak sa afty nezahoja do dvoch týždňov alebo sa ťažkosti dokonca zhoršia, navštívte lekára. S lekárom by ste sa mali poradiť aj vtedy, keď afty u detí sprevádza horúčka, úbytok telesnej hmotnosti alebo vriedky na zadočku, na perách, v prípade príliš veľkých bolestí alebo ak má dieťa problémy s prehĺtaním.

Ďalšie zaujímavé články

Otlaky spôsobené zubnou protézou
Otlaky spôsobené zubnou protézou

Zle sediaca protéza môže viesť ku vzniku nepríjemných otlakov. Prečítajte si, čo vám v prípade týchto lokálnych zápalov v ústnej dutine pomôže. 

Afty
Afty

Afty sú drobné bolestivé vriedky v ústach. Spravidla sa dajú ľahko liečiť a zahoja sa v priebehu niekoľkých dní.

Ústna dutina
Ústna dutina

Naše tráviace ústrojenstvo sa začína už v ústnej dutine. Prečítajte si, z čoho sa skladá, aké má funkcie a aké ochorenia ju postihujú.