Afty u dospelých: príčiny, liečba, prevencia

Afty sa u dospelých vyskytujú bohužiaľ pomerne bežne – postihujú až 25 % populácie. Prečítajte si o tom, čo ich spôsobuje. 

afty na jazyku

Čo sú afty

Afty sú zápalové ochorenie, ktoré sa prejavuje vo forme bolestivých vriedkov v ústach. Odborne sa nazývajú aftózna stomatitída a najčastejšie sa vyskytujú medzi 10. a 40. rokom života. Drobné biele vriedky so začervenanými okrajmi sa môžu objaviť na vnútornej strane líc a úst alebo na jazyku. 

Afty sú zápalové ochorenie, ktoré sa prejavuje vo forme bolestivých vriedkov v ústach

Existujú tri druhy áft: malé, veľké a herpetiformné. Najčastejšie majú ľudia ťažkosti len s malými aftami, ktoré sa spravidla zahoja v priebehu jedného až dvoch týždňov a nezanechávajú jazvy. Afty sa tvoria buď jednotlivo, alebo v početných skupinkách.

Afty u ľudí nie sú nebezpečné, ale bolia

Aj keď afty nepatria k vážnym ochoreniam, rozhodne nie sú ničím príjemným. Vriedky bývajú veľmi bolestivé, najmä pri jedení, pití, rozprávaní alebo prehĺtaní. Afty navyše často sprevádza nepríjemné pálenie. 

Pretrvávajúce a chronické afty môžu súvisieť s iným ochorením. Ak sa vám ich nedarí vyliečiť, poraďte sa s lekárom. 

Čo spôsobuje afty u dospelých

Odborníci zatiaľ nezistili, čo presne afty spôsobuje. Podľa doterajších poznatkov však existuje hneď niekoľko faktorov, ktoré môžu zohrávať úlohu. Za príčinu áft sa uvádzajú hormonálne zmeny, oslabená imunita, stres, poranenie ústnej dutiny, neznášanlivosť niektorých potravín a nedostatok niektorých vitamínov a minerálov, konkrétne železa, zinku, vitamínu B12 a kyseliny listovej.

Afty u dospelých žien a počas tehotenstva

Ženy sa s týmto problémom stretávajú častejšie ako muži, pričom bolestivé afty sa u nich objavujú najmä počas tehotenstva a menštruácie. V týchto prípadoch je na vine hormonálna nerovnováha. Vedci tiež zistili, že výskyt áft môže byť dedičný – ak afty trápia rodičov, veľmi pravdepodobne sa potom objavia aj u ich detí.

Ošetrenie áft u dospelých

Keďže presná príčina vzniku áft zatiaľ nie je známa, liečba spočíva v zmierňovaní ich príznakov, akými sú bolesť a pálenie. Úľavu od nepríjemných prejavov áft u dospelých zabezpečia napríklad lokálne aplikované prípravky s dezinfekčnými a znecitlivujúcimi účinkami. Existujú rôzne roztoky na kloktanie, spreje, pastilky a gély, ktoré sa nanášajú priamo na postihnuté miesta. Tieto liečivé prostriedky zmierňujú bolesť a zároveň urýchľujú hojenie. 

Pomáhajú aj rastlinné ústne vody a výživové doplnky s obsahom nevyhnutných minerálov a vitamínov. Ďalej sa odporúča posilnenie imunitného systému, pretože keď sme v dobrej kondícii, afty odznejú aj bez liečby.

odvar

Ďalšie možnosti, ako ošetrovať afty

S ošetrením pomôžu aj niektoré rastliny. Napríklad rumanček a šalvia sa často používajú na výplachy úst, ktoré by sa mali vykonávať niekoľkokrát denne. Úľavu od bolesti prinesie aj kocka ľadu priložená k postihnutým miestam alebo prípravky s propolisom. 

Prevencia áft 

Afty môže vyvolať aj alergia na určité potraviny, a preto by ste sa mali vyhýbať tým, na ktoré ste citliví. Ďalšou možnou príčinou áft je neopatrné čistenie zubov. Vyberajte si vhodnú kefku s mäkkými štetinkami, pri čistení na zuby príliš netlačte a používajte nepenivú zubnú pastu alebo pastu určenú na citlivé zuby. 

V rámci prevencie je tiež potrebné posilniť imunitu pomocou pestrej a zdravej stravy a dostatočného príjmu vitamínov a minerálov, najmä C, B6, B12 a železa. 

Ktorým potravinám sa vyhýbať, ak máte afty

Ak máte ťažkosti s aftami, mali by ste sa vyhýbať najmä tvrdým, chrumkavým, štipľavým, kyslým, korenistým a príliš horúcim jedlám, ktoré môžu dráždiť ústnu sliznicu. Odporúčame tiež obmedziť pitie kávy a alkoholu, žuvanie žuvačiek a prestať s fajčením.

Čo robiť, ak sa afty nehoja?

Ak sa budete riadiť všetkými odporúčaniami a užívať liečivé prípravky, afty by mali ustúpiť do niekoľkých dní, najviac však do jedného až dvoch týždňov. Bolesť by tiež postupne mala ustúpiť. 

V niektorých prípadoch však afty u dospelých pretrvávajú alebo sa dokonca šíria. Ak sa vaše ťažkosti nezlepšujú, afty sa vracajú, zhoršujú, stávajú sa bolestivejšími alebo ich sprevádza vysoká teplota, poraďte sa s lekárom. 

Ďalšie zaujímavé články

Ústna sliznica
Ústna sliznica

Ústna dutina je vystlaná ústnou sliznicou. Keďže sa bunky tejto sliznice veľmi rýchlo delia, prípadné poranenia majú v týchto miestach kratší čas hojenia. 

Gingivitída (zápal ďasien)
Gingivitída (zápal ďasien)

Gingivitída často vzniká v dôsledku nedostatočnej ústnej hygieny. Prečítajte si, ako v prípade zápalu ďasien postupovať.

Zápach z úst  (halitóza)
Zápach z úst (halitóza)

Príčinou páchnuceho dychu býva zväčša nedostatočná ústna hygiena, ale môžu ho spôsobovať napríklad aj niektoré ochorenia.